Zatočit jde se spoustou věcí, vytočit někoho také není žádná námaha, roztočit ale správně „Pankáče“ je mnohem větší zábava, mající kořeny v daleké historii lidstva.
Rotující předměty jsou tak fascinující, že baví lidi na celém světě. A tak není divu, že káči jsou jednou z nejstarších hraček, které kdy byly při archeologických vykopávkách objeveny.
Ještě před padesáti lety patřila káča (také vlček, čamrda, čamrhoun) k nejběžnějším hračkám, mělo ji doma každé malé dítě. Po druhé světové válce začaly káči rychle mizet a dnes už je na ulici neuvidíte, jak je rok dlouhý. A přitom si s nimi děti užily tolik zábavy!
Návod na roztočení Pankáče
Provázek musí být namotaný na tyčce uprostřed. Praváci chytnou pravou rukou jeden konec provázku, levou rukou drží pankáče jen za volný kroužek, ideálně dvěma prsty palcem a ukazováčkem, pravou rukou trhnou provázkem a tím se pankáč roztočí. Levou rukou pankáče při roztáčení stále drží, položí ho, až když se točí. Leváci dělají vše opačně ;-)
Pankáč se točí na hladkém povrchu o hrbolky zakopává. Ideální je tedy roztáčet to s ním na stole, na podlaze, na podtácku, na dlani, venku na hladkém asfaltu nebo obrubníku, betonové lavičce atd.
Tipy na hry
Kdo vydrží nejvíc, Punk´s not dead!, Dálkový běh, Lochtaná, Problémový Pankáč, Machrovinky, Kuželky atd. Více se dozvíte v přiloženém Návodu.
Při soutěžních hrách je dobré si „svého“ Pankáče označit, aby bylo poznat, který je čí. Vyzdobte si ho podle své fantazie.
Balení obsahuje:
- 2 ks dřevěných káč z tvrdého dřeva, o velikosti 11 cm
- Návod a tipy na hraní s Panem Káčou alias Pankáčem
2 ks = více možností využití, pořádání závodů, žádné hádky o Pan Káče se sourozenci, nebo tatínky:-)